1 Mayıs 2020 Cuma


GÜNLÜK PLAN
Tarih                     :01.05.2020
Etkinlik Çeşidi    :Fen ve Okuma Yazmaya Hazırlık
Yaş Grubu           :4-5 yaş

                GÜNE BAŞLAMA ZAMANI
Öğretmen, çocuklara “günaydın” diyerek güler yüz ile karşılar.Sohbet çemberi oluşturulur.Çocuklarla sohbet edilir.
                OYUN ZAMANI
Öğrenme merkezlerinde oyun.
                KAHVALTI, TEMİZLİK
Öğretmen lavaboya gitmeleri ve ellerini yıkayıp kahvaltıya geçmelerinde çocuklara rehberlik eder.
                ETKİNLİK ZAMANI
“KOKLA-TAT-DOKUN BİL” Fen Etkinliği ve Okuma Yazmaya Hazırlık Etkinliği ( Bütünleştirilmiş Büyük Grup Etkinliği )
                OYUN ZAMANI
Öğrenme merkezlerinde oyun
                GÜNÜ DEĞERLENDİRME ZAMANI
Etkinlik sonunda çocuklara: Burnunuz olmasaydı ne olurdu?
Diliniz olmasaydı ne olurdu?
Deriniz olmasaydı ne olurdu? Gibi sorular sorulabilir.
                EVE GİDİŞ
İlgili hazırlıkların tamamlanması ve çocuklarla vedalaşma.
                GENEL DEĞERLENDİRME
Çocuk açısından :Fen etkinliğinde yaparak ve yaşayarak etkinliğe / deneye katılmış olmaları çocukların gözlem yeteneklerini geliştirdi.Çocuklar etkinliklere severek ve isteyerek katıldılar.Yapılan etkinliklerde kullanılan materyaller çocukların ilgilerini çekti ve etkinliğe aktif olarak katılmalarını sağladı.
Program açısından :Kullanılan materyaller etkinliklerle örtüştü.Planın tamamı uygulandı.Uygulama aşamalarında herhangi bir problemle karşılaşılmadı.Özellikle fen etkinliğinde araç gereç kullanmaları çocukların hoşlarına gitti.Genel olarak planın çocukların gelişim seviyelerine uygun olduğunu düşünüyorum.
Öğretmen açısından :Çocukların etkinliklere istekli şekilde katıldılar.Çocukların ilgisini çekebilmek için etkinlikler sırasında değişik materyaller kullanıldı.Planı uygularken bir zorluk yaşamadım.
Etkinlik Türü : Fen  ve Okuma Yazmaya Hazırlık Etkinliği ( Bütünleştirilmiş Büyük Grup Etkinliği)
KAZANIM VE GÖSTERGELERİ
Bilişsel Gelişim
Kazanım 2:Nesne/durum/olayla ilgili tahminde bulunur.
Göstergeleri
Nesne/durum/olayla ilgili tahminini söyler.
Kazanım 5:Nesne ya da varlıkları gözlemler.
Göstergeleri
Nesne /varlığın dokusunu söyler.
Nesne /varlığın tadını söyler.
Nesne / varlığın kokusunu söyler.
Kazanım 6:Nesne ya da varlıkları özelliklerine göre eşleştirir.
Göstergeleri
Nesne/varlıkları rengine,dokusuna,tadına,kokusuna göre gruplar.
Kazanım7 : Nesne ya da varlıkları özelliklerine göre gruplar.
Göstergeleri
Nesne/ varlığı dokusuna göre gruplar.
Nesne/ varlığı tadına göre gruplar.
Nesne/ varlığı kokusuna göre gruplar.
DİL GELİŞİMİ
Kazanım 7:Dinlediklerinin,izlediklerinin anlamını kavrar.
GÖSTERGELERİ
Sözel yönergeleri yerine getirir.
SOSYAL-DUYGUSAL GELİŞİM
Kazanım5:Bir olay ya da durumla ilgili olumlu/olumsuz duygularını uygun yollarla gösterir.
Göstergeleri
Olumlu/olumsuz duygularını sözel ifadeler kullanarak açıklar.
Kazanım 10: Sorumluluklarını yerine getirir.
Göstergeleri
Sorumluluk almaya istekli olduğunu gösterir.Üstlendiği sorumluluğu yerine getirir.

MATERYALLER
Doku kartları
Kokan değişik malzemeler(parfüm,soğan,sarımsak,salatalık,gül)
Acı biber,limon,tuz,şeker
Boya kalemleri
Torba
Sözcükler-Kavramlar:Güzel-kötü,ekşi-tatlı,acı-tuzlu,yumuşak,sert,pürüzlü,kaygan.
ÖĞRENME SÜRECİ
Öğretmen sınıfa 3 değişik poşetle gelir.Birinci poşetten değişik dokular (yumuşak,kaygan,sert,pütürlü) üzerine hazırlanmış kartlar çıkarır.Bu kartlara göre masanın üstünü gruplara ayırır.Çocukların gözlerini bağlayarak bir karta dokunmalarını ister.Dokunan çocuğun gözü açılır ve dokunduğu şeye benzer bir nesne ve ya varlığı bulup masadaki ait olan gruba yerleştirmesi istenir.
Çocuklara ikinci poşet gösterilir.Çocukların tekrar gözleri bağlanır.Poşetin içinden farklı malzemeler (parfüm,soğan,sarımsak,salatalık,gül )çıkarılarak çocuklara koklatılır.Bu kokuların neye ait olduğunu bilmeleri istenir.Daha sonra poşetteki tüm malzemeler masaya koyularak çocuklardan güzel ve kötü kokanların gruplamaları istenir.
Bu sırada çocuklar üçüncü poşette ne olduğunu merak ederler.Çocukların gözleri bağlanır.Bağlanan çocuğa poşetten çıkarılanlar(tuz,şeker,acı biber,nar ekşisi veya limon) tattırılır ve ne olduğu sorulur.
Çocuklara bununla ilgili güzel bir oyun oynamaya ne dersiniz? Denilerek oyunun kuralları anlatılır.
Oyunun adının tatlar oyunu olduğu söylenir.Çocuklar sıra biçiminde yan yana dizilirler.Öğretmen karşılarına geçer,acı,ekşi,tatlı gibi tat bildiren sözcükleri söyler.Acı denilince ,çocuklar hep birlikte ,ağızlarını açıp elleriyle ağızlarını yelpazeleyerek, ağızlarının acıdan yandığını belirtmeye çalışırlar.Ekşi denilince,yüzlerini buruşturup ekşi yemişler gibi mimikler yaparlar.Tatlı denilince,tatlı yemiş gibi damak şaklatıp gülümserler.Oyun hızlı yavaş,yavaş ve hızlı olarak şaşırtmacalı olarak eğlenceli hale getirilir.Oyunun bitmesi ile çocuklara çalışma yaprakları dağıtılarak yapılan tat,doku,koku etkinliği pekiştirilir.


Dikkat Edilmesi Geren Noktalar
Çocukların yapılan deneye aktif katılmaları sağlanmalı.Malzemelerin bol çeşitli olmasına özen gösterilmelidir.Etkinlikten sonra bilgiler sorularla pekiştirilmelidir.Böylece öğrenme anlamlı ve kalıcı hale gelir.
Değerlendirme
1-Tat almamızı sağlayan organımız hangisidir? Tatlı olanın kutusunu sarı renge,acı olanın kutusunu kırmızı renge,ekşi olanın kutusunu mavi renge boya.
2-Sert olanları bul ve daire içine al.Yumuşak olanları bul ve kutusunu boya.Hangisine dokununca elimizi acıtır? Hangisine dokununca pütürlü olduğunu anlarız.
3-Güzel kokusu olanları bul ve kutusunu boya.Bizi rahatsız edenlere çarpı koy.
Etkinlikten keyif aldınız mı? Dokunarak-koklayarak-tadarak tahmin etmek hoşunuza gitti mi?
Etrafımızda farklı dokunsal özellikte nesneler var mı? Odanızda yumuşak hangi nesneler vardır?
Bugün neler yaptık,en çok hangi etkinlikte eğlendiniz? Yarın neler yapmak istersiniz gibi sorular sorularak günün değerlendirmesi yapılır.
Aile Katılımı
Çocuğunuzla duyu organlarınız hakkında sohbet edebilirsiniz.
Önerilen Diğer Etkinlikler
Ilık-soğuk-sıcak kavramı verilebilir.Doğa gezisi yapılarak birebir doğadan eşleştirme yapılabilir.
Uyarlama
Sınıfta dil ve konuşma bozukluğu olan bir çocuk varsa söylemekte zorlandığı kelimeleri ifade etmesine fırsat verilmeli,anlaşılmadıysa öğretmen çocuktan sonra çocuğun söylediğini tekrarlamalıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder